Tematikus foglalkozás – Egészséges életmód
A mai tematikus foglalkozáson az “A” komponens tanulói továbbra is az egészséges életmód témakörével ismerkednek.
Mai témánk: A kerékpáros közlekedés szabályai II.
Folytattuk a kerékpáros közlekedési szabályok megbeszélését, átismétlését. Ezt követően egy KRESZ teszten próbálták ki a tudásukat a gyerekek, amit egyedül, vagy párban töltöttek ki. A kérdések kitértek a közlekedési jelzőtáblákra, a fényvisszaverő mellényre, az elsőbbségadásra, a kanyarodási szabályokra. A teszt kiértékelése után minden kérdésre közösen válaszoltunk, így rögzítve a helyes választ.
Tematikus foglalkozás – Európai Unió
A projekt tematikus foglalkozásán a “B” komponens tanulóival az Európai Unió témakörét dolgozzuk fel.
Ma a 2004-ben csatlakozó Észtországgal ismerkedtünk. Lexikonokból, atlaszokból és az internetes oldalakról gyűjtöttek adatokat az országról. (Észtország elhelyezkedése, nagysága, népessége, felszíne és éghajlata, nagyobb városok, stb.) A gyerekek érdekességeket kerestek az interneten: nevezetes épületek, híres emberek, kultúra, … stb. Képeket néztünk meg az ország tájairól. Az internetes ismeretszerzésen túl lehetőség nyílt a foglalkozáson a különböző lexikonok, térképek használatára. A foglalkozás végén a játékos tanulásé volt a főszerep. Minden csoport kapott képeket városokról, épületekről, melyeket megfelelően kellett párosítaniuk.
Tantárgyi fejlesztés – Magyar nyelv
„Projektélményeim” címmel a tanulók fogalmazást írtak a foglalkozáson. A szövegalkotás elkészítése előtt kötetlen beszélgetés keretében mindenki megfogalmazta gondolatait a projekt keretében kapott élményeiről, a lehetőségekről, az elvárásokról, a tapasztalatokról. A foglalkozás végén mindenki felolvasta az élménybeszámolóját.
Tantárgyi fejlesztés – Matematika
Egyenes arányosság, mint függvény értelmezését követően megfogalmaztuk a lineáris függvény fogalmát. A paraméterek vizsgálatával megmutattuk a speciális lineáris függvényeket is. Mennyiségek közti kapcsolatokat ábrázoltunk grafikonnal, hőmérséklet-változás és mozgásgrafikonokat értelmeztünk, készítettünk.
Nyelvi foglalkozás – idegen nyelv – angol
A hivatalos levél írása
A baráti levelek mellett hivatalos leveleket is kell írniuk a tanulóknak. Ennek teljesen másak a formai követelményei. Kivetítettünk egy ilyen levelet és megbeszéltük a különbségeket a barátihoz képest. Ezt is lefordítottuk, ezáltal érzékeltük a szóanyagban, a kifejezésekben is az eltéréseket. Az összevonás nem megengedett ennél a fajtánál. A megszólítás, a címzés, az elköszönés is változik. Közösen megfogalmaztunk egy hivatalos levelet. Természetesen a diákoknak az volt a véleménye, hogy baráti levelet egyszerűbb írni.