Tematikus foglalkozás – Egészséges életmód
A mai tematikus foglalkozáson az “A” komponens tanulói továbbra is az egészséges életmód témakörével ismerkednek.
Szóba került a vegetáriánus életmód. A gyerekek közül senki nem tartozik ebbe a csoportba. Az étkezési szokásaikról beszélgetve az is kiderült, hogy igen válogatósak, nem esznek meg mindent. Otthon édesanyjuk legtöbbször a kedvenc ételeiket készíti el számukra. Elmondhatjuk, hogy: Nem szeretik a főzelékeket, annál inkább a pizzát, hamburgert. Csapvizet kevesen isznak, inkább teát, ásványvizet, szénsavas üdítőket fogyasztanak.
Fontos volt a mai alkalommal az elfogadás képességének fejlesztése: vegetáriánus életmód vagy „húst hússal” étrend? A szóbeli kommunikáció fejlesztése is előtérbe került.
Tematikus foglalkozás – Európai Unió
A projekt tematikus foglalkozásán a “B” komponens tanulóival az Európai Unió témakörét dolgozzuk fel.
Ma az 1986-ben csatlakozó Portugáliával ismerkedtünk. Lexikonokból, atlaszokból és az internetes oldalakról gyűjtöttek adatokat Portugáliáról. (Portugália elhelyezkedése, nagysága, népessége, felszíne és éghajlata, nagyobb városok, stb.) A gyerekek érdekességeket kerestek az interneten: nevezetes épületek, híres emberek, Fátima-i jelenések, … stb.
Az internetes ismeretszerzésen túl lehetőség nyílt a foglalkozáson a különböző lexikonok, térképek használatára. A foglalkozás végén a játékos tanulásé volt a főszerep. Minden csoport kapott képeket városokról, épületekről, melyeket megfelelően kellett párosítaniuk.
Tantárgyi fejlesztés – Magyar nyelv
Szóbeli szövegalkotási készség fejlesztése volt a kitűzött cél a foglalkozáson. Először összegyűjtöttük a szóbeli és írásos szövegek eltérő jegyeit. Megbeszéltük, hogy mivel a nyelvi megformálás során a szóbeli fogalmazásra kevesebb időnk van, természetes, hogy élőbeszédben nem vagyunk olyan igényesek, választékosak, mint írásban. Az élőszóban elhangzó közlés általában kevésbé igényes, gyakoriak benne az ismétlések, a töltelékszavak, a nyelvi sablonok, s a mondatok megszerkesztettsége is lazább, szabálytalanabb. A foglakozáson mindenkinek egy 6-8 mondatos szöveget kellett alkotnia: A legkedveltebb téli sportom címmel.
Tantárgyi fejlesztés – Matematika
A természetes számkör, az egész számok és a racionális számok ismétlése után az algebrai kifejezésekről tanultakat rendszereztük. Célunk: a korábban szerzett ismeretekben mutatkozó hiányosságok pótlása, műveletek végzésében jártasságra tegyenek szert, a megszerzett ismereteket más feladatok megoldása során is tudják alkalmazni.
Nyelvi foglalkozás – idegen nyelv – angol
Utazás
Ezen a foglalkozáson az utazásról esett szó. Utazunk munkába, iskolába, üdülőhelyekre stb. Minden évszakban a repülőterek, vasútállomások, kikötők, buszállomások tele vannak utazni kívánó emberekkel. Ha hosszú útra készülünk általában repülővel utazunk. Ez izgalmas és gyors módja a közlekedésnek. Az utasoknak ellenőrzésen kell átesniük. Az utazás alatt a stewardessek itallal, étellel kínálják őket. A vonaton történő utazás olcsó, biztonságos, tiszta és kényelmes. Az IC vonatok nem állnak meg minden állomáson. A távolsági buszok kényelmesek, viszonylag olcsók. Autóval kényelmes és gyors a közlekedés. A fiatalok szívesen kerékpároznak iskolába, munkába. Ez egészséges, de időjárásfüggő.