Iskolánk tanulóival a Nagydobronyi Általános iskolába látogattunk el. Az iskola tanulói és tanárai szeretettel vártak bennünket. Közös programokat szerveztek részünkre, ahol bemutatták az iskolát, annak mindennapi életét, délutáni foglalkozásait, a lakhelyüket és annak nevezetességeit. Megtudtuk, hogy Kárpátalja legnagyobb magyarlakta községe, mely őrzi népszokásaiban, népviseletében gazdag hagyományait. Bár népviseletét már nem a napi viseletben őrzi, de ma is varrnak, hímeznek a nagydobronyi asszonyok. A településen gyűjtött népdalt egykor Bartók Béla és Kodály Zoltán is. Ezekből néhányat el is énekeltek nekünk a diákok, amibe mi is be tudtunk csatlakozni. Meghallgattunk néhány ismert nagydobronyi népballadát és beszélgettünk a lakodalmi szokásokról. A lakodalmi kendőkön, szőtteseken pedig máig megtalálhatók a dobronyi rózsák.
Majd közösen meglátogattuk a legfontosabb nevezetességeit a településnek:
- Református temploma a korábbi fatemplom helyén 1776 és 1805 között épült fel. Ez később szűknek bizonyult, ezért 1912-ben új templomot építettek, melyet 1987-ben újítottak fel.
- A Nagydobronyi Református Líceum 1995-ben jött létre, melyben több mint 100, Kárpátalja különböző településeiről való, diák tanul.
- Az Irgalmas Samaritánus Református Gyermekotthon 1995. óta otthon immár több mint 70 árva, félárva és/vagy rokkant gyermeknek.
A gyerekek gyorsan megtalálták a közös hangot, könnyen összebarátkoztak és rendkívül nyitottak voltak egymás felé. Az ukránul beszélő gyerekek tanítgatták a magyarokat ukrán szavakra, mondatokra, kifejezésekre, kisebb-nagyobb sikerrel. A lényeg az volt, hogy mindenki jól érezte magát és kellemes élménnyel távoztunk másnap tőlük.